زنده یاد رحمت ا...چراغبیگی (رحمت شاه)

نام ونام خانوادگی :  زنده یاد رحمت ا...چراغبیگی (رحمت شاه)

نام پدر : مرحوم علی اکبر

تاریخ تولد : 1314/12/19

محل تولد : پشت مشهد کاشان

شغل : بازنشسته سرکت ریسندگی کاشان

تاریخ وفات : 1364/8/5

فن شگرد : بغل رومی

کشتی را از سن 22 سالگی از باشگاه چهل جریب شروع کرد وبعد از هشت ماه به باشگاه امیرکبیر پولاد  در کوچه چهل جریب رفت و زیر نظر زنده یاد حاج علی محمد کارگر شروع  به  تمرین کرد و پس از اینکه این باشگاه به میدان سنگ منتقل شد باز هم  به همین باشگاه رفت و تا سال 1346 به کشتی حرفه ای ادامه داد.

ایشان یکی از نوابغ کشتی کاشان بود تاریخ در موردش دوباره تکرار شده بود چرا که قهرمانی کشور خود را تبدیل به شکست کرد تا حریفش که تازه ازدواج کرده بود بتواند نام و نشانی کسب کند .

ایشان قهرمان شدن در کشتی به صورت جدی دنبال نمی کرد و بارها قهرمانی این ورزش را به حال خود رها کرد همانطور که مرحوم شمس الدین سید عباسی در وصفش گفته بود : او به همه مدال ها پشت میکرد و در حالی که  ما سینه به طرف مدال ها سپر می کردیم.

از مهمترین عناوینی که کسب کرده بود میتوان نائب قهرمانی کاپ آریامهر در وزن 57 کیلو را در سال حدود 1344 بیان کرد که در این دوره  تعداد 12 کشتی گیر را با فن بغل رومی کلا ضربه فنی کرد و کشتی فینال را به آقای  قلیچ خانی واگذار نمود و از طرف تیمسار خسروانی به باشگاه تاج تهران دعوت شد تا جهت تمرینات تیم ملی زیر نظر آقای حاجی فیلی تمرین کند اما زنده یاد چراغبیگی بعد از ده روز تمرین در این باشگاه  بدون اطلاع به کاشان بر میگردد و به مربی خود زنده یاد حاج علی محمد کارگر بیان می کند که من تمرین در کاشان را با هیچ چیز دیگری عوض نمی کنم اگر چه که زنده یاد  کارگر بسیار از این موضوع ناراحت می شود.

جهان پهلوان تختی نیز در وصفش گفته بود که او کشتی گیر تیغ داری است.

بعد از اینکه زنده یاد جواد محتشمیان در ارتش های جهان اول شد در گود زورخانه با زنده یاد چراغبیگی کشتی پهلوانی میگیرد و با اینکه زنده یاد محتشمیان دو وزن بالاتر از ایشان کشتی میگرفته ولی توانسته بود با گرفتن فن زیر و بیرون گذاشتن زنده یاد  محتشمیان از گود زورخانه کشتی را از ایشان ببرد .

با توجه به اینکه از قهرمانی های ایشان  اطلاعات  کافی جمع آوری نشد لذا به همین عناوین کفایت میکنیم.

ایشان با حریفانی همچون آقایان صیف پور ، شمس الدین سید عباسی ، منصور سرداری ، بهشتیان (قزوین) و ... دست و پنجه نرم می کرد.

در پایان از طرف هیات کشتی کاشان و همه اهالی ورزش  برای این قهرمان کشور و شهرمان طلب آمرزش میکنیم  و برای فرزندان و خانواده ایشان آرزوی تندرستی و سلامتی و روزگای خوش را داریم.

عکس های مربوط به ایشان را می توانید در گالری تصاویر مشاهده کنید

مهندس حسین رسولی( سکوهای تماشاگران زمین فوتبال چهل جریب14/4/1394 )

نظرسنجی
آمار بازدید
افراد آنلاين: 1
بازدید امروز: 28
بازدید دیروز: 23
بازديدهاي كل: 1436