جناب آقای حاج مرتضی خامه چیان

   "دنیا را زیبا می کنند انسان هایی که بی هیچ توقعی مهربانند"
نام و نام خانوادگی  : مرتضی خامه چیان 
فرزند : مرحوم عبدالرحیم 
متولد : 13331/5/20
محل تولد  : پشت مشهد ،گذر محله 
شغل : مدرس کشتی دانشگاه کاشان در مقطع کارشناسی ،استاد و سرپرست کارگاه جوشکاری 
فن شگرد : کنده،فیتیله پیچ
کشتی را از سال 1344 یعنی سیزده سالگی در باشگاه امیرکبیر فولاد واقع در سه راه میدان زیر نظر مرحوم حاج علی محمد کارگر و آقای احمد سلمانی پور شروع کرد سپس در سال 1355 بعداز تخریب این باشگاه به باشگاه چهل جریب رفت و زیر نظر مرحوم حاج عباس گرانمایه تا سال1367 (تا پایان کشتی حرفه ای اش ) کشتی را آموخت و همچنان در باشگاه چهل جریب (شهید ناصر فکری) به عنوان سرپرست و مربی مشغول به فعالیت می باشد .

ایشان از جمله کسانی بود که با عشق ورزش کشتی را انجام می داد ،در کنار کشتی ماند و مربیگری را از سال 1362 آغاز کرد و زیر نظر آقایان برزگر و اعتصامی مربیگری را آموخت و توانست در این زمینه مدرک مربیگری درجه 2 را نیز دریافت نماید.

داوری کشتی را نیز از سال1362 آغاز کرد و زیر نظر آقایان ذوقی و نمازی داوری را آموخت و تا درجه ممتازی پیشرفت کرد .

مهم ترین عناوین ورزشی :

-مقام اول استان مرکز در سال 1356 در وزن 52

-مقام دوم استان فارس در زمان خدمت سربازی در سال 1351

-هشت سال پی در پی مقام اول استان اصفهان از سال 1358 تا 1366 ومتاسفانه عدم استفاده ایشان از طرف استان اصفهان در مسابقات کشوری

-مقام چهارم کشوری در ساری

فعالیت های مربیگری ایشان :

-مربی فعال باشگاه چهل جریب از سال 1362 تا کنون وسرپرست این باشگاه

- مربی کشتی دانشگاه آزاد کاشان جهت اعزام به مسابقات منطقه ای و کشوری از سال تأسیس این دانشگاه تا کنون

-بارها به عنوان مربی و سرپرست تیم منتخب استان اصفهان جهت اعزام به مسابقات کشوری

-بارها به عنوان سرپرست و مربی تیم منتخب کاشان جهت اعزام به مسابقات استانی و برون شهری

ایشان تشکر ویژه کرد از جناب آقای دکتر آرزه گر و رؤسای هیأت های کشتی کاشان آقایان سید ابراهیم ثابت ،امرانی ،محتشمیان ،حاج علی زاهد ،سرهنگ حسین زاده و محمود خلجی .

از شاگردان به نامش می توان از آقایان جعفر فضلیان ،محمود خوارزمی ،کیومرث بهارلو،محمد سیدی ،حسین کامروایی ،سرهنگ حسین زاده ،حاج عباس رجبی ،حاج حمید مختص آبادی ،محسن خراسانی ،محمد خوارزمی ،مجید کریم پناه ،برادران رسولی،مسعود قاسمی ،عباس فرشچی ،حسین تعظیمی ،برادران اشرفی ،میثم خادم ،حسین قاسمی ،میثم حاجیان ،جواد ماشاالهی ،علی فلاح ،برادران خسروی ،جواد تقیان ،مهدی قنبری ،محمد علی پهلوان ،ابوالفضل حمیدی ،برادران نخلی و ...

ایشان در زمان ریاست جناب آقای حاج علی زاهد به عنوان مسئول امور مالی و رئیس کمیته داوران و در زمان جناب سرهنگ حسین زاده به عنوان مسئول کمیته داوران وعضو هیأت رئیسه و در زمان آقای محمود خلجی عضو هیأت رئیسه کشتی بودند .

دیگر فعالیتهای ورزشی :

ایشان فوتبال حرفه ای را در سیزده سالگی در ابتدا با مخالفت و بعدا با حمایت پدر بزرگوارش در تیم شهپر کاشان زیر نظر آقای علی جهانی آغاز نمود و به مدت 5سال به عنوان هافبک وسط در این تیم بازی کرد .

وی علاقه زیادی به ورزش زورخانه داشت و از همان سال 1344 زیر نظر آقای محمد شفاهی و آقای حسن بخشی تا هم اکنون در این ورزش فعالیت می کند .

ایشان با حریفانی چون آقایان سبحان روحی ، مردانی ،رحیم علی آبادی ،حسین بیطرفان و ... دست و پنجه نرم می کرد .که در آن زمان کاشان جزء استان مرکز بود و هر سال در شهرستان نکاء با یک تیم از مازندران مسابقه برگزار می کردند .

تقریبا در سال 1360 که تیم جوانان آقای عبدا... موحد به کاشان دعوت شده بود ،آقای خامه چیان با آقای رحیم علی آبادی که از کشتی گیران به نام تیم ملی بود کشتی به یاد ماندنی گرفت که با اختلاف کمی کشتی را واگذا کرد ،سپس با همت و تلاش این بزرگوار و مرحوم حاج عباس گرانمایه وبا همکاری آقای شیر گیر (رئیس فدراسیون کشتی ایران) تشک و وسایل داوری و ... را که جهت برگزاری این مسابقات به کاشان آمده بود  برای کاشان نگه داشته شد .

ایشان حدود چهل سال است که بدون هیچ چشم داشتی و بی ریا به این ورزش خدمت می کند ،از نگاه خسته اش کنار تشک کشتی می توان فهمید چه خون دل ها برای این ورزش خورده است ،هنوز هم سنگ کم و زیاد در همه کارها می باشد .همچنان روی تشک  تمرین و آموزش می دهد ممنونیم از همه زحماتش و قدردان همه کارها و تلا شهای او هستیم .

دل گفته های ایشان:

خنده بر لب داشت نگاه سنگینی کرد و سری تکان داد گفت :

خدا قبول کند خدمت چهل ساله ام به ورزش را ،از قول من بگوئید پیشگیری بهتر از درمان است به جوانان رسیدگی کنیم مخصوصا در زمینه ورزش با آن که رفتیم و حضورا از مسئولین شهری و ارگان ها دعوت کردیم حتی برای تماشا هم نیامدند ولی ما هرگز سرد نشدیم و همچنان ادامه دادیم و خواهیم داد   و ...

در پایان برای این مرد زحمت کش کشتی کاشان و همچنین خانواده محترمش آرزوی سلامتی و موفقیت داریم و همیشه امیدواریم سایه اش بالای سر ورزش کشتی کاشان باشد .

عکس های مربوط به ایشان را می توانید در گالری تصاویر مشاهده کنید .

مهندس حسین رسولی ،دفتر هیات کشتی کاشان 1394/3/18

 

 

 

 

 

 

نظرسنجی
آمار بازدید
افراد آنلاين: 1
بازدید امروز: 15
بازدید دیروز: 23
بازديدهاي كل: 1423