امیر کبیر

زنده یاد پهلوان حاج علی محمد کارگر در سال 1340 اولین باشگاه ورزشی کاشان را به نام پولاد در خیابان محتشم تاسیس کرد بعد از شش ماه این باشگاه به چهل جریب انتقال یافت و در سال 1342 با نام باشگاه امیر کبیر پولاد به خیابان میدان سنگ انتقال یافت و در نهایت در سال 1358 با نام باشگاه امیر کبیر به خیابان ژاندار مری منتقل شد .

 پس از تخریب باشگاه ورزشی واقع در میدان سنگ توسط شهرداری ،با همت و تلاش حاج علی محمد کارگر (بنیان گذار ورزش باشگاهی در شهر کاشان) ،و دریافت قطعه زمین از اداره تربیت بدنی وقت وکمک های مردمی و دولتی که با توجه به نام نیک آقای کارگر در اختیار ایشان قرار گرفت توسط ورزشکاران آن دوره ساخته شد .ودر رشته های کشتی ،والیبال ،فوتبال ،وزنه برداری ،رزمی و زور خانه به فعالیت مشغول شد .در این سال ها همواره باشگاه کشتی امیرکبیر در زمینه قهرمان سازی و پهلوان پروری زبان زد عام وخاص بوده و پهلوانان زیادی به شهرستان کاشان معرفی نموده است که از جمله آن می توان به پهلوان حاج عباس گران مایه ، حاج علی زاهد ،احمد سلمانی پور ،نصرت ا... عربیان ،حاج حسین رنجبر و .... اشاره نمود.

در این سال ها مربیان زیادی جهت اپیشرفت ورزش کشتی و قهرمان پروری برای این باشگاه زحمت کشیده اند که می توان به برخی از آنها اشاره نمود :

آقایان نصرت ا... عربیان ،حسین رنجبر ،حاج محمد زمردی ،محمد فهیمی فرد ،محمد رجبی ،علی فهیمی فرد ،جواد قربانی ،ابوالفضل باغبان و عباس کریمیان

در طول این سال ها تا سال 1383 همواره حاج علی محمد کارگر با حضور خود در باشگاه به ورزشکاران انگیزه دمضاعف داده و تاکید می نمودند که تا حد امکان از ورزشکاران هزینه ای دریافت نگردد تا ورزشکاران با فراغت بال نسبت به ورزش کردن اقدام نمایند.

در سال های پایانی عمر حاج علی محمد کارگر و کهولت سن ایشان که با خانه نشینی ایشان همراه بود با پرونده سازی  و توافق با شهرداری ادعای مالکیت این مجموعه ورزشی را نموندند . و متاسفانه شبانه و بدون هماهنگی اقدام به تخریب مجموعه ورزشی کردند و لی خوشبختانه تلاش های ورزشکاران و مربیان و با حضور شبانه روزی در سالن کشتی به مدت یک ماه از تخریب  سالن کشتی جلوگیری شد. (ولیکن سالن های زورخانه ،وزنه برداری و محوطه تخریب و غیر قابل استفاده شد)

مجموعه سالن کشتی با همت مجدد ورزشکاران تعمیر و بازسازی گردید و مجدد فعالیت خود را آغاز نمود و عزم و اراده ناشی از اتحاد ورزشکاران باعث گردید تا در سال های اخیر این باشگاه همواره در سطح اول باشگاهی شهرستان کاشان قرار داشته باشد .و حتی با افتتاح باشگاه پهلوان موحد و کوچ تعداد زیادی از کشتی گیران محدوده لتحر به باشگاه موحد نیز خدشه ای به جایگاه این باشگاه وارد نشد .

در سال های اخیر با ایجاد کانون و مدرسه کشتی با همکاری آموزش و پرورش کاشان و جذب دانش آموزان مستعد ورزش کشتی ،این باشگاه به پایگاه قهرمانی و استعداد یابی تبدیل گردیده

در ماه های پایانی سال 1393 این باشگاه با برنامه ریزی اقدام به تشکیل کلاس آموزش کشتی فرنگی جهت نونهالان و نوجوانان نمود تا برای اولین بار در سطح شهرستان کاشان کشتی فرنگی نیز فعال شود و قهرمانانی تحویل جامعه کشتی کشور گردد.

در پایان از زحمات کلیه ورزشکاران و ورزش دوستان که در پابرجا بودن این مجموعه ورزشی نقش داشته و با کمک های مالی و معنوی و حضور خود به این مجموعه کمک نموده اند کمال تشکر را داریم .

نظرسنجی
آمار بازدید
افراد آنلاين: 1
بازدید امروز: 23
بازدید دیروز: 23
بازديدهاي كل: 1431